Howard County Striders Annual Awards Winners

Each year, the Howard County Striders holds a banquet and gives out awards to top achieving members in the club. Awards are nominated by fellow Howard County Striders members and voted on by a nominations panel. In addition to performance awards for the faster runners, awards are also given out for a variety of tasks that help enrich the club such as coaching or volunteering. Typically the club president will give out one or more president’s awards that recognize club members who go above and beyond in their support of the club. If applicable, new inductees into the Howard County Striders Hall of Fame are also announced.

2019 Awards

  • Runner of the Year: Hannah Cocchiaro, Kevin Ford
  • Master Runner of the Year: Jichen (Jason) Liu
  • Grand Master Runner of the Year: Mark Landree, Tammy Liu
  • Senior Grand Master Runner of the Year: Matt Bevan
  • Most Improved Runner of the Year: Frank Bahus, Joanne Lee, Lindsay Pickett
  • New Runner of the Year: Hufei Chen, Selvi Rajagopal, Qiang Tian
  • Youth Runner of the Year: Gabrielle Shord, Evan Quinn
  • Volunteer of Year: Greg Lepore, Dylan Walker, Megan Walker
  • Coach of the Year: Melinda Krummerich, Yasuo Oda, Faye Weaver
  • Next Step Runner of the Year: Kate Cavanaugh, April Kociolek, Lifeng Pu
  • Junior Striders Coach of the Year: Greg Orlofsky
  • President’s Award: Sari Chapman, Allan Field
  • Hall of Fame Inductees: Bill Arbelaez, Ben Matthews, Ed Wilson

2018 Awards

  • Runner of the Year: Julia Roman-Duval and Andrew Madison
  • Master Runner of the Year: Faye Weaver and Jason Tripp
  • Grand Master Runner of the Year: Deb Taylor and Akintunde Morakinyo
  • Senior Grand Master Runner of the Year: Debbie Cohen and Frank Bahus
  • Most Improved Runner of the Year: Jess Stern, Sarah Beach and Mikhail Petrovskikh
  • New Runner of the Year: Katie Meixner, Xuesong Wang, and Hussein Ezz ElDin
  • Ultra Runner of the Year: Keith Levasseur
  • Junior Runner of the Year: Faith Meininger and Markeith Hogan
  • Volunteer of Year: Bud Hunt, Dave Greenberg, and Randy Parsley
  • Next Step Coach of the Year: Jennifer Storch
  • Next Step Runner of the Year: Pamela Cheung and Stello Carnahan
  • Junior Striders Coach of the Year: Kathy Jimenez
  • President’s Award: Lynda Allera, Jim DiSciullo, Reese Razzaque
  • Hall of Fame Inductees: Dennis Albright, Caroline Bauer, Julia Roman-Duval

2017 Awards

  • Runner of the Year: Caroline Bauer and Carlos Renjifo
  • Master Runner of the Year: Erin Chamberlin and Mark Landree
  • Grand Master Runner of the Year: Tammy Liu Hermstein and Ed Wilson
  • Senior Grand Master Runner of the Year: Steve Sharpe
  • Most Improved Runner of the Year: Amanda Beal, Julia Skinner, and Bill Brown
  • New Runner of the Year: Megan and Robert Dylan Walker
  • Ultra Runner of the Year: Ryan Brown
  • Junior Runner of the Year: Mary Gorsky and David Morgan
  • Volunteer of Year: Surena King
  • Next Step Coach of the Year: Paula Stehle and Chris Farmer
  • Next Step Runner of the Year:: Sylvia and Vincent Devlin
  • Junior Striders Coach of the Year: Brian Shadrick
  • Hall of Fame Inductees: Bob Brown and Peter Keating

2016 Awards

  • Runner of the Year: Julia Roman-Duval and Eric Schuler
  • Master Runner of the Year: Kelly Westlake and Jason Tripp
  • Grand Master Runner of the Year: Marsha Demaree and Tunde Morakinyo
  • Senior Grand Master Runner of the Year: Mick Slonaker
  • Most Improved Runner of the Year: Caroline Bauer, Rachel Collins, Beth Hannon, and Mark Landree
  • New Runner of the Year: Stephanie Briguglio
  • Ultra Runner of the Year: Aaron Ellison
  • Junior Runner of the Year: Jasmine Tiamfook and Jack Reading
  • Volunteer of Year: Sari Chapman and Guillermo Choy-Leon
  • Coach of the Year: Matt Bevan
  • Junior Striders Coach of the Year: Tyler Wade and Jason Cox
  • President’s Award: James Blackwood, Kendra Smith, Susie Montoya, Allan Field, Eric Katkow

2015 Awards

  • Runner of the Year: Alex Wang and Carlos Renjifo
  • Master Runner of the Year: Linda Lou O’Connor and Martin Goode
  • Grand Master Runner of the Year: Dorothy Beckett, Ed Wilson, and Mick Slonaker
  • Most Improved Runner of the Year: Noel McCracken, Mark Eagels, and Yasuo Oda
  • New Runner of the Year: Jicheng Liu
  • Ultra Runner of the Year: Keith Levasseur
  • Junior Runner of the Year: Noah Kim
  • Volunteer of the Year: Amanda Idstein, the Hermstein Family, Hafiz Shaikh
  • Coach of the Year: Bobby Gessler
  • Junior Striders Coach of the Year: David Jun and Brian Shadrick
  • President’s Award: Julia Roman-Duval, Marc and Missy Burger, Arlene Dineen and Family
  • Hall of Fame Inductees: Mike Fleming, Dwight Mikulis, and Conrad Orloff

2014 Awards

  • Runner of the Year: Julia Roman-Duval and Andrew Madison>
  • Master Runner of the Year: Kelly Westlake and Conrad Orloff
  • Grand Master Runner of the Year: Robyn Humphrey and Dave Berardi
  • Most Improved Runner of the Year: Beth Hannon, Jess Ivy, and Franz Vergara
  • New Runner of the Year: Alyssa Greene Mitchell
  • Ultra Runner of the Year: Carrie Anderson and Tom Green
  • Junior Runner of the Year: Brit Lang and Anish Nanjappa
  • Volunteer of the Year: Kendra Smith
  • Junior Striders Coach of the Year: Pam Mooring and Jeff Heiges
  • President’s Award: Sari Chapman, Mike Fleming, Melinda Krummerich, and Christine Merenda
  • Hall of Fame Inductees: Dorothy Beckett, Carlos Renjifo

2013 Awards

  • Runner of the Year: Kelly Westlake and Kyle Stanton
  • Master Runner of the Year: Robyn Humphrey and Conrad Fernandes
  • Grand Master Runner of the Year: Maurice Pointer and Mick Slonaker
  • Most Improved Runner of the Year: Tiffany Hevner, Dwight Mikulis, and Dennis Boucher
  • New Runner of the Year: Rene Alonso, Linda Lou O’Connor, and Stephen Mang
  • Ultra Runner of the Year: Grace Tran and Donnie Chapman
  • Junior Runner of the Year: Karli Smiraglia and Cory Hamilton
  • Volunteer of the Year: The Weaver family and Brad Murach
  • Coach of the Year: Susie Montoya and Bobby Gessler
  • Junior Striders Coach of the Year: Carina Chattin and Jud Lincoln

2012 Awards

  • Runner of the Year: Unsong Ostrowski and Jason Tripp
  • Master Runner of the Year: Kelly Westlake and Jason Tripp
  • Grand Master Runner of the Year: Donna Wecker and Bobby Gessler
  • Senior Grand Master Runner of the Year:
  • Most Improved Runner of the Year: Michelle Ritter and Michael Mbugi
  • New Runner of the Year: Gina Morakinyo, Bill Brown, and Tim Orman
  • Ultra Runner of the Year: Amanda An and Keith Levasseur
  • Junior Runner of the Year: Brit Lang and Danny Rau
  • Volunteer of the Year: Marc Burger and Grace Tran
  • Coach of the Year: Jess Stern and George Kroeker
  • Junior Striders Coach of the Year: Susan Kim and Pete Kruus
  • President’s Award: Paul Goldenberg

2011 Awards

  • Runner of the Year: Kara Waters and Mark Buschman
  • Master Runner of the Year: Donna Wecker and Peter Keating
  • Grand Master Runner of the Year: Pat Wilkerson and Dave Berardi
  • Most Improved Runner of the Year: Chris Schauerman, Izzy Bowlesby, and Keith Levasseur
  • New Runner of the Year: Tracy Day and Lenny Supsic
  • Ultra Runner of the Year: Jennifer Atkinson and Donnie Chapman
  • Junior Runner of the Year: Tiffany Lang and Gary Smolyak
  • Volunteer of the Year: Dennis Albright and John Bratiotis
  • Coach of the Year: Faye Weaver and Hafiz Shaikh
  • Junior Striders Coach of the Year: Pat Huffman and Sam Singleton
  • Hall of Fame Inductees: Paul Sobus and Piriya Pinit

2010 Awards

  • Runner of the Year: Pam Maldeis and Carlos Renjifo
  • Master Runner of the Year: Robyn Humphrey, Mike Colaiacovo, and Conrad Orloff
  • Grand Master Runner of the Year: Dorothy Beckett and John Chall
  • Most Improved Runner of the Year: Rebecca Holtz and Steve Olenick
  • New Runner of the Year: Donna Wecker and Michael Mbugi
  • Ultra Runner of the Year: Betsy Nickle and Karsten Brown
  • Junior Runner of the Year: Julia Nardone and Sam Andrews
  • Volunteer of the Year: Grace Tran and Mike Fleming
  • President’s Award: Chris Farmer and Bill Wright
  • Hall of Fame Inductees: Ken Fowler, Robyn Humphrey, and Pat Wilkerson

2009 Awards

  • Runner of the Year: Stef Commins and Izzy Mehmedovic
  • Master Runner of the Year: Janeth Scott and Doug Mock
  • Grand Master Runner of the Year: Pat Wilkerson and Weems McFadden
  • Most Improved Runner of the Year: Jessica Sleight, Donnie Chapman, and Mark Buschman
  • New Runner of the Year: Erin LaBarre, Alan Tominack
  • Ultra Runner of the Year: Glenda Rodriguez and Doug Sullivan
  • Junior Runner of the Year: Julie Gessler and Eric Schuler
  • Volunteer of the Year: Marsha Demaree
  • President’s Award: Bob Burns
  • Hall of Fame Inductees: Chris Chattin

2008 Awards

  • Runner of the Year: Sari Stenholm and Tom Williams
  • Master Runner of the Year: Janelle McIntyre and Peter Keating
  • Grand Master Runner of the Year: Dorothy Beckett and John Chall
  • Senior Grand Master Runner of the Year:
  • Most Improved Runner of the Year: Marsha Demaree
  • New Runner of the Year: Lauren Shelley and Greg Orlofsky
  • Junior Runner of the Year: Anna Demaree and Michael Wegner
  • Volunteer of the Year: Melissa Burger and Marc Burger
  • FIT Award: April Orlofsky
  • Hall of Fame Inductees: Vicki Lang and Jason Tripp

2007 Awards

  • Runner of the Year: Katie Breitenbach and Randy McDermott
  • Master Runner of the Year: Vanessa Cox and Doug Mock
  • Grand Master Runner of the Year: Karen Harvey and Joe Hanle
  • Senior Grand Master Runner of the Year:
  • Most Improved Runner of the Year: Phyllis Sevik and Greg Hogan
  • New Runner of the Year: Nikki Powell and Kenny Walker
  • Ultra Runner of the Year: Melissa Simmens and Jesse Leitner
  • Junior Runner of the Year: Brittany Lang and Joseph Keating
  • Volunteer of the Year: Joy Boys and Sandy Salazar
  • Hall of Fame Inductees: Jim DiScuillo, Phil Lang, and Mick Slonaker

2006 Awards

  • Runner of the Year: Feng Sun and Carlos Renjifo
  • Master Runner of the Year: Robyn Humphrey and Sheldon Degenhardt
  • Grand Master Runner of the Year: Sandy Salazar and Mick Slonaker
  • Most Improved Runner of the Year: Sarah Cepada and Brian Fleming
  • New Runner of the Year: Christine Josey, Yasuo Oda, and Arnat Vale
  • Junior Runner of the Year: Elyse Borisko and Andrew Revelle
  • Volunteer of the Year: Amelia Mullican and Michael DiSciullo
  • FIT Award: Vicki Leonard
  • Hall of Fame Inductees: Kathy Heckman, Bob Burns, and Martin Goode

2005 Awards

  • Runner of the Year: Robyn Humphrey and Mike Colaiacovo
  • Master Runner of the Year: Lisa Fichman and Keith McIntyre
  • Grand Master Runner of the Year: Judi Carbary and Mick Slonaker
  • Most Improved Runner of the Year: Elizabeth Blom and Jesse Leitner
  • New Runner of the Year: Cindy Sears and Jordan Kelso
  • Junior Runner of the Year: Tiffany Lang and Eric Bell
  • Volunteer of the Year: Carla Styczynski and Dickie George
  • Hall of Fame Inductees: Paul Goldenberg, Dickie George, and Jim Carbary

2004 Awards

  • Runner of the Year: Robyn Humphrey and Mark Gilmore
  • Master Runner of the Year: Julie Thienel and Chris Chattin
  • Grand Master Runner of the Year: Pat Brooks, Mick Slonaker and Jerry Warfield
  • Most Improved Runner of the Year: Jane Terranto and Jason Tripp
  • New Runner of the Year:
  • Junior Runner of the Year: Nicole Shouse and Brian Harvey
  • Volunteer of the Year: Linda Kennedy and Doug Hawkland
  • FIT/GIRL Awards: Cathy Smith and Bev Byron

2003 Awards

  • Runner of the Year: Julie Thienel and Mark Gilmore
  • Master Runner of the Year: Vanessa Cox and Ted Poulos
  • Grand Master Runner of the Year: Pat Brooks and Mick Slonaker
  • Most Improved Runner of the Year: Karen Shouse and Bob Weathers
  • Junior Runner of the Year: Nicole Shouse and Brian Harvey
  • Volunteer of the Year: Julie Trapp and Tim Orman
  • Hall of Fame Inductees: Nadia Wasserman, Dave Berardi

2002 Awards

  • Runner of the Year: Vicki Lang and Phil Lang
  • Master Runner of the Year: Pat Wilkerson, Pat Keating, and Dave Berardi
  • Grand Master Runner of the Year: Pam West and Mick Slonaker
  • Most Improved Runner of the Year: Susan Hubbard and Richard Bernstein
  • New Runner of the Year: Melissa Simmens and Dave Engle
  • Junior Runner of the Year: Meghan Bolton and Matt Sanders
  • Volunteer of the Year: Nancy Burns and Ken Dent
  • Hall of Fame Inductees: Tom Green, Warren Ohlrich, and Joe Wasserman

2001 Awards

  • Runner of the Year: Vanessa Cox and Chris Chattin
  • Master Runner of the Year: Lisa Coleman and Dave Berardi
  • Grand Master Runner of the Year: Pat Brooks and Ronnie Wong
  • Most Improved Runner of the Year: Julie Thienel, Tunde Morakinyo, and Anthony Fleg
  • New Runner of the Year: Susan Coughlin
  • Junior Runner of the Year: Carrie Selmer and Izzy Mehmedovic
  • Volunteer of the Year: Pat Huffman, Tim Beaty, and Terry Oxford
  • Hall of Fame Inductees: Tim Beaty and Miles Weigold

2000 Awards

  • Runner of the Year: Vicki Lang and Mike Styczynski
  • Master Runner of the Year: Dorothy Beckett and Tony Basile
  • Grand Master Runner of the Year: Pam West and Mick Slonaker
  • Most Improved Runner of the Year: Julie Deutschmann, Steve Alpern, and Tom Lewis
  • New Runner of the Year: Pat Huffman and Carrie Perfetto
  • Junior Runner of the Year: Meghan Bolton and Carl Haymon
  • Volunteer of the Year:
  • Hall of Fame Inductees:

1999 Awards

  • Runner of the Year: Pat Keating and Mark Gilmore
  • Master Runner of the Year: Janet Jones and Tony Basile
  • Grand Master Runner of the Year: Judy Gilbert, Jerry Warfield, and Art Morey
  • Most Improved Runner of the Year: Sue Ellen Morakinyo, Tunde Morakinyo, and Charlie Brown
  • Junior Runner of the Year: Lee McDuff and Mike Styczynski
  • Volunteer of the Year: Jeannette Lampron and Bill Brandenstein
  • Hall of Fame Inductees: Dave Tripp

1998 Awards

  • Runner of the Year: Vanessa Cox and Tony Basile
  • Master Runner of the Year: Pat Brooks and George Altieri
  • Grand Master Runner of the Year: Nadia Wasserman and Piriya Pinit
  • Most Improved Runner of the Year: Denise Hyde and Ray Lake
  • New Runner of the Year: Carla Styczynski and Rick O’Brien
  • Junior Runner of the Year: Suzy McCulloch, Zach Heidepreim, and Mike Styczynski
  • Volunteer of the Year: Judy Colon, Al Grueter, Terry Oxford, and Jim DiScuillo

1997 Awards

  • Runner of the Year: Kelly Barton and Mark Gilmore
  • Master Runner of the Year: Joy Glass and Mick Slonaker
  • Grand Master Runner of the Year: Judith Gilbert and Piriya Pinit
  • Most Improved Runner of the Year: Debbie Grover and Michael Upton
  • New Runner of the Year: Johnna Esposito and David Wunsch
  • Junior Runner of the Year: Suzy McCulloch and Zach Heidepreim
  • Volunteer of the Year: Barbara Calvert and Jim DiScuillo
  • President’s Award: Tom Green and Ray Lake
  • Hall of Fame Inductees: Gerry Clapper and Bea Marie Altieri

1996 Awards

  • Runner of the Year: Bea Marie Altieri and Chris Chattin
  • Master Runner of the Year: Linda Votey, Mick Slonaker, and Ken Dent
  • Most Improved Runner of the Year: Nancy Burns and Dave Karlheim
  • New Runner of the Year: Sally Kemble and Al Greuter
  • Junior Runner of the Year: Sarah Ordaz and Jeff Olenick
  • Volunteer of the Year: Kathy Heidepriem and Ken Plantz

1995 Awards

  • Runner of the Year: Bea Marie Altieri and George Altieri
  • Master Runner of the Year: Steve Ruckert and Randon Fritsch
  • Most Improved Runner of the Year: Kelly Barton and Ray Frankewich
  • New Runner of the Year: Jeanine Best, Joya Fritsch-Fields, and Chuck Daniels
  • Junior Runner of the Year: Dana Strickland, Faisal Hasan, and Steve Petro
  • Volunteer of the Year: Nancy Burns and Mick Slonaker

1994 Awards

  • Runner of the Year: Cindy Carpenter, Bea Marie Fritsch, Ken Fowler, and Gerry Clapper
  • Master Runner of the Year: Pam West, Bob Burns, and Jim DiScuillo
  • Most Improved Runner of the Year: Jill Fritsch and Troy Conran
  • New Runner of the Year: Robyn McKenzie and James Koo
  • Junior Runner of the Year: Dana Strickland and Greg Curtis
  • Volunteer of the Year: Judy Tripp and Dave Tripp

1993 Awards

  • Runner of the Year: Bea Marie Fritsch and Dave Berardi
  • Master Runner of the Year: Pam West, Bob Burns, and Warren Ohlrich
  • Most Improved Runner of the Year: Cindy Carpenter, Jim Discuilo, and Mick Slonaker
  • New Runner of the Year: Kelly Moe and David Feltwell
  • Junior Runner of the Year: Alicia Adams and Zachary Heidepreim
  • Volunteer of the Year: Nancy Burns, Vicki Lang, and Steve Musselman
  • President’s Awards: George Altieri, Ray Plotecia, and Valeria Rogers

1992 Awards

  • Runner of the Year: Dolly Ginter and Chris Nugent
  • Master Runner of the Year: Linda Lash and Richard Brockway
  • Most Improved Runner of the Year: Patti Hecht, Wayne Conway, and Bob Hecht
  • New Runner of the Year: Karen Goertler and Ken Plantz
  • Volunteer of the Year: Lissa George and Rick Hartfield

1991 Awards

  • Runner of the Year: Denise Underwood-Hannagan and Dave Berardi
  • Master Runner of the Year: Judi Carbary and Jim Carbary
  • Most Improved Runner of the Year: Priscilla Botacchi and Mike Buckley
  • New Runner of the Year: Linda Ausfresser, Karen Ohlrich, and Ray Brown
  • Volunteer of the Year: Karen Harvey and Dave Campbell

1990 Awards

  • Runner of the Year: Vicki Avey and Rod Young
  • Master Runner of the Year: Malonnie Kinnison and Chris Brown
  • Most Improved Runner of the Year: Linda Lash, Nadia Wasserman, Bobby Gessler, and Jim Woods
  • New Runner of the Year: Debbie Kocay and Al Hannagan
  • Volunteer of the Year: Bob Burns
  • Comeback Runner of the Year: Martin Goode

1989 Awards

  • Runner of the Year: Buffy Gavigan and Tom Bowmaster
  • Master Runner of the Year: Arlene Gamble and Piriya Pinit
  • Most Improved Runner of the Year: Tom Brown and Nelson Stritehoff
  • New Runner of the Year: Karen Harvey and Jim Woods
  • Volunteer of the Year: Mary Brandenstein and Joe Wasserman

1988 Awards

  • Runner of the Year: Ellen Howland and Gerry Clapper
  • Master Runner of the Year: Hubert Chadwick
  • Most Improved Runner of the Year: Denise Underwood and James O’Brien
  • New Runner of the Year: Debbie Dunn and Eric Kocay
  • Volunteer of the Year: Judy Tripp and Mel Quick
  • Striders Special Service Awards: Paul Sobus and Dave Tripp